Ihastuttava pitkähihainen mekko. Maximittaisessa mekossa on puolinapitus. Pitkässä hihassa on myös nappi. Mekon helmassa on useampi frilla. Kauniisti laskeutuvaa mekkoa käytät ympäri vuoden. Viskoosi on talvisaikaan lämmin kun yhdistät mekkoon neulepaidan tai neuletakin. Alle voi myös laittaa leggarit ja poolon. Kesäaikaan mekko on mukavan vilpoinen sellaisenaan.
Leveähkö mekko on helppo stailata vyöllä. Jalkaan sopii yhtähyvin tennarit, maiharit tai juhlaan korkkarit. Upea myös farkku- tai nahkatakin kanssa.
Mekko on 100% viskoosia, käsinpesua suositellaan. Mekko saattaa hieman kutistua pesussa kuten viskoosi monesti tekeekin, tosin yleensä koko palautuu hyvin silittämällä.
Mittasimme jokaisesta koosta leveyden kainalosta kainaloon, hihan pituuden, hihan ympärysmitan ja pituuden olka-helma cm
Koko S/M 50/44/32/118
Koko M/L 54/44/34/120
Koko L/XL 55/44/36/120
Koko XL/XXL 56/44/38/120